Θέση σύμβουλου επιχειρήσεων στο Δίκτυο ΠΡΑΞΗ/ΙΤΕ στην Πάτρα

Το Δίκτυο ΠΡΑΞΗ, μονάδα του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ), απευθύνει πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την πλήρωση μίας (1) θέσης σύμβουλου επιχειρήσεων με σύμβαση ορισμένου χρόνου ή έργου στο πλαίσιο υλοποίησης εθνικών/ευρωπαϊκών έργω.

Έδρα:

Μία θέση με έδρα την Πάτρα με κωδικό θέσης PAT_FEB_2024

Αντικείμενο Εργασιών

• Συμβουλευτική υποστήριξη ΜμΕ, οργανισμών, νεοφυών επιχειρήσεων στη διαχείριση θεμάτων εξωστρέφειας, καινοτομίας και δικτύωσης αυτών.
  • Ενημέρωση, διαμεσολάβηση και συμβουλευτική για πρόσβαση στη χρηματοδότηση και συμμετοχή σε συγχρηματοδοτούμενα περιφερειακά, εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα.
  • Παρακολούθηση τεχνολογικών εξελίξεων, καταγραφή και παρακολούθηση ερευνητικού δυναμικού της περιοχής, δράσεις δικτύωσης και διασύνδεσης της έρευνας με την παραγωγή.
  • Παροχή υψηλής προστιθέμενης αξίας και υποστήριξης καινοτομίας προς μικρομεσαίες επιχειρήσεις και ερευνητικούς φορείς.
  • Υποστήριξη πρωτοβουλιών, συγγραφή και υλοποίηση εθνικών, περιφερειακών και ευρωπαϊκών έργων σχετικών με τις παραπάνω δραστηριότητες.
  • Παρακολούθηση της πορείας υλοποίησης φυσικού αντικειμένου των έργων και επικοινωνία με τους εταίρους και τις χρηματοδοτικές αρχές.

Διάρκεια Σύμβασης: 6 μήνες με δυνατότητα ανανέωσης μέχρι το τέλος του έργου χωρίς τη διενέργεια νέας πρόσκλησης, μετά από απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του ΙΤΕ.

Απαιτούμενα Προσόντα

Οι υποψήφιοι πρέπει να διαθέτουν:

• Αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία τουλάχιστον 2 ετών στην υποστήριξη μικρομεσαίων επιχειρήσεων (ΜμΕ) σε θέματα εξωστρέφειας, καινοτομίας και δικτύωσης, ή/και στην υποστήριξη για προσέλκυση χρηματοδότησης από ευρωπαϊκούς ή εθνικούς πόρους γραφείου μεταφοράς τεχνολογίας ή/και ερευνητικών φορέων, ή/και στην διαχείριση ή/και υποβολή ή/και υλοποίηση εθνικών και ευρωπαϊκών προγραμμάτων χρηματοδότησης Ε&Κ
  • Πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας (επίπεδο C1)
  • Ολοκληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις ή να έχουν απαλλαγεί νόμιμα απ’ αυτές καθ’ όλη τη διάρκεια της σύμβασης (για τους άρρενες υποψηφίους)
  • Ευχέρεια πραγματοποίησης ταξιδιών εντός και εκτός Ελλάδος
  • Ευχέρεια χρήσης ηλεκτρονικών υπολογιστών, καθώς και βάσεων δεδομένων
  • Δυναμισμό και ικανότητα αντίληψης και ανάληψης πρωτοβουλιών

Επιθυμητά προσόντα

• Μεταπτυχιακός Τίτλος Σπουδών της ημεδαπής ή αναγνωρισμένος ισότιμος τίτλος σπουδών της αλλοδαπής σε οικονομικές επιστήμες ή διοίκηση επιχειρήσεων (ΜΒΑ)
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας (επίπεδο C2)
  • Γνώση του εθνικού/περιφερειακού οικοσυστήματος έρευνας και καινοτομίας
  • Αποδεδειγμένη συμμετοχή σε νεοφυή επιχείρηση ως ιδρυτής ή συνιδρυτής ή μέλος της ομάδας διοίκησης
  • Αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία στη συγγραφή εθνικών/ευρωπαϊκών προγραμμάτων χρηματοδότησης Ε&Κ
  • Αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία στην προσέγγιση ή/και τη διαχείριση πελατολογίου

Υποβολή Προτάσεων

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν την πρότασή τους, μέχρι τη Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024 και ώρα 17:00 μ.μ. στέλνοντας τα δικαιολογητικά τους στο email  praxi@praxinetwork.gr· υπόψη της κας Ρίζου σημειώνοντας τον κωδικό της θέσης PAT_FEB_2024.

Στο παρακάτω link θα δείτε αναλυτικά την πρόσκληση εκδ. ενδιαφέροντος, τα αναλυτικά δικαιολογητικά υποβολών των αιτήσεων (σελ. 9-10) και τα κριτήρια βαθμολόγησης των προσόντων (σελ. 9).

Ανοιχτή θέση εργασίας
Ναι