Θέσεις για διδακτορικό ή μεταδιδακτορική έρευνα στα πλαίσια ερευνητικού έργου

Το Εργαστήριο Βιοχημικής Μηχανικής και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος του Τμήματος Χημικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών στο πλαίσιο εγκεκριμένου έργου ΕΛΙΔΕΚ με αντικείμενο τη μελέτη της βιοαποδόμησης βιοπλαστικών και της επίδρασης αυτών στις βιοδιεργασίες που λαμβάνουν χώρα σε αερόβιο και αναερόβιο περιβάλλον, αναζητά:

1.      Έναν υποψήφιο διδάκτορα (Χημικό Μηχανικό ή Χημικό, Βιολόγο κλπ) με μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών σε αντίστοιχο πεδίο και πολύ καλή γνώση Αγγλικών. Η σχετική πρόσκληση για εισαγωγή στο Πρόγραμμα Διδακτορικών Σπουδών στο Τμήμα Χημικών Μηχανικών λήγει στις 31/1/2024 (https://www.chemeng.upatras.gr/el/announces/2625).

1. Έναν Μεταδιδακτορικό Ερευνητή (Χημικό Μηχανικό ή Χημικό, Βιολόγο κλπ) με PhD σε αντικείμενο συναφές με καλλιέργειες μικροοργανισμών ή/και περιβαλλοντικές διεργασίες επεξεργασίας υγρών και στερεών αποβλήτων με άριστη γνώση Αγγλικών και εμπειρία στην υλοποίηση ή/και συγγραφή ερευνητικών προγραμμάτων.

Για τις ανωτέρω δύο θέσεις προβλέπεται χρηματοδότηση στα πλαίσια του έργου ΕΛΙΔΕΚ.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να στείλουν το βιογραφικό τους (υπόψη Καθ. Μιχάλη Κορνάρου) στο kornaros@chemeng.upatras.gr