Διδακτορικά

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων του Πανεπιστημίου Πατρών για μία (1) θέση άμισθου Υποψηφίου Διδάκτορα ακαδ. έτους 2023-2024 και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.

Επίσης, σας ενημερώνουμε ότι τα δικαιολογητικά που θα ανέβουν στην Διαδικτυακή Πύλη είναι αυτά που αναφέρονται στην πρόσκληση, ήτοι:

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Τμήματος Γεωπονίας

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Τμήματος Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Πατρών για την εισαγωγή Υποψηφίων Διδακτόρων ακαδ. έτους 2023-2024 (εαρινό εξάμηνο) και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.

Σύμφωνα με την προκήρυξη σας ενημερώνουμε ότι τα δικαιολογητικά που θα ανέβουν στη διαδικτυακή πύλη είναι αυτά που αναφέρονται στην πρόσκληση, ήτοι:

PhD Position - Cold Plasmas of Electrical Discharges - Biomedicine

Ανακοινώνεται μία θέση Υ.Δ. προς εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής (με δυνατότητα συνεπίβλεψης με το Πανεπιστήμιο της Σορβόννης) στο πλαίσιο χρηματοδοτούμενου ευρωπαϊκού ερευνητικού προγράμματος (HORIZON – PathFinderOpen) στο γνωστικό αντικείμενο του Ψυχρού Πλάσματος Ηλεκτρικών Εκκενώσεων για Βιοϊατρικές Εφαρμογές.

ΘΕΣΗ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΑ ΕΡΕΥΝΗΤΗ (ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ.)

Θέση Μεταδιδάκτορα Ερευνητή/τριας είναι διαθέσιμη στο Τμήμα Φαρμακευτικής (Ομάδα Φαρμακευτικής Βιοτεχνολογίας και Μοριακής Διαγνωστικής). Η θέση χρηματοδοτείται από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ.), Θεματική Περιοχή «Επιστήμες Ζωής» (ΘΠ.2), και το ερευνητικό έργο έχει τίτλο: “Cutting-edge therapies for skin inflammation” (“Θεραπείες αιχμής για την φλεγμονή του δέρματος” και ακρωνύμιο: THERA5NS), Φορέα Υποδοχής το Πανεπιστήμιο Πατρών / Τμήμα Φαρμακευτικής και Επιστημονική Υπεύθυνο την Καθηγήτρια Γεωργία Σωτηροπούλου.

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία του Πανεπιστημίου Πατρών για την εισαγωγή Υποψηφίων Διδακτόρων ακαδ. έτους 2023-2024 και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.

Διαθέσιμη θέση υποψήφιου διδάκτορα στην Αγγλία

Διαθέσιμη μία αμειβόμενη θέση υποψήφιου διδάκτορα στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου του Hertfordshire στην Αγγλία (πολιτικό μηχανικό, μηχανολόγο μηχανικό ή μηχανικό υλικών)

Fully Funded PhD Studentship: New Generation of High-performance Joining Technologies for Glass to Frame Interfaces

ENFIELD Exchange Scheme Open Call: Apply Now for Grants inAIResearch

Στα πλαίσια του έργου Horizon Europe project ENFIELD (coordinated by NTNU IIK), σας κοινοποιώ μια ανοικτή πρόσκληση που αφορά υποψήφιους διδάκτορες, μεταδιδάκτορες και νέους ερευνητές που ασχολούνται με την περιοχή της Τεχνητής Νοημοσύνης.

Η προθεσμία υποβολής προτάσεων είναι στις 31/03/2024.

Θέσεις για διδακτορικό ή μεταδιδακτορική έρευνα στα πλαίσια ερευνητικού έργου

Το Εργαστήριο Βιοχημικής Μηχανικής και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος του Τμήματος Χημικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών στο πλαίσιο εγκεκριμένου έργου ΕΛΙΔΕΚ με αντικείμενο τη μελέτη της βιοαποδόμησης βιοπλαστικών και της επίδρασης αυτών στις βιοδιεργασίες που λαμβάνουν χώρα σε αερόβιο και αναερόβιο περιβάλλον, αναζητά: