Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία του Πανεπιστημίου Πατρών για την εισαγωγή Υποψηφίων Διδακτόρων ακαδ. έτους 2023-2024 και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.

Σύμφωνα με την προκήρυξη σας ενημερώνουμε ότι οι υποψήφιοι/ες, πρέπει (i) να υποβάλουν τον φάκελο υποψηφιότητάς τους στη διαδικτυακή πύλη https://matrix.upatras.gr/sap/bc/webdynpro/sap/zups_pg_adm#, και (ii) να τον αποστείλουν ταχυδρομικά. Επίσης, τα δικαιολογητικά που θα ανέβουν στη διαδικτυακή πύλη είναι αυτά που αναφέρονται στην πρόσκληση, ήτοι:

1.      Αίτηση εισαγωγής στο ΠΔΣ: στην αίτηση αναγράφονται (α) ο προτεινόμενος τίτλος της διδακτορικής διατριβής, (β) ο/η προτεινόμενος/η επιβλέπων/ουσα (πρέπει να έχει συναφές γνωστικό αντικείμενο/επιστημονικό έργο και να έχει δηλώσει την πρόθεσή του/της για επίβλεψη της διδακτορικής διατριβής), και (γ) η γλώσσα συγγραφής που μπορεί να είναι διάφορη της ελληνικής.

2.      Αναλυτικό Βιογραφικό Σημείωμα

3.      Αντίγραφο Πτυχίου

4.      Αντίγραφο Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών

5.      Αναλυτική βαθμολογία προπτυχιακών σπουδών

6.      Αναλυτική βαθμολογία μεταπτυχιακών σπουδών

7.      Πτυχιακή ή διπλωματική εργασία προπτυχιακών σπουδών (εάν υπάρχει)

8.      Διπλωματική εργασία μεταπτυχιακών σπουδών

9.      Δημοσιευμένο επιστημονικό έργο (εάν υπάρχει)

10.  Πιστοποίηση επαρκούς γνώσης επίσημης γλώσσας της Ευρωπαϊκής Ένωσης, κατά προτίμηση της αγγλικής (οι πτυχιούχοι αγγλόφωνων πανεπιστημίων απαλλάσσονται)

11.  Πιστοποιητικά βεβαίωσης σχετικής επαγγελματικής ή/και ερευνητικής εμπειρίας (εάν υπάρχουν)

12.  Προσχέδιο της προτεινόμενης Διδακτορικής Διατριβής στο οποίο παρουσιάζονται η προβληματική, οι στόχοι και η προτεινόμενη μεθοδολογία (εάν ο υποψήφιος/α δεν γνωρίζει την ελληνική γλώσσα, η γλώσσα συγγραφής μπορεί να είναι η αγγλική ή η γαλλική).

13.  Επιστολή πρόθεσης επίβλεψης της προτεινόμενης διδακτορικής διατριβής από μέλος ΔΕΠ του Τμήματος που έχει δικαίωμα επίβλεψης.

14.  Δύο συστατικές επιστολές από μέλη ΔΕΠ που είναι εξοικειωμένα με την επιστημονική κατάρτιση  του/της υποψήφιου/ας

15.  Υπεύθυνη δήλωση ότι ο/η υποψήφιος/α δεν εκπονεί παράλληλα άλλη Διδακτορική Διατριβή σε ελληνικό ή ξένο Πανεπιστήμιο

Συνημμένα αρχεία