Πρόγραμμα "Proof-of-Concept" με θέμα τον Πολιτισμό - Υποβολή αιτήσεων έως 8 Μαρτίου 2024

Το Τμήμα Μεταφοράς Τεχνολογίας, Καινοτομίας & Επιχειρηματικότητας  του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του Πανεπιστημίου Πατρών, θέλει να σας ενημερώσει για το πρόγραμμα Καινοτομία και Πολιτισμός - "Proof-of-Concept" με θέμα τον Πολιτισμό, το οποίο υλοποιείται από το Κέντρο ACEin του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Έχεις τη δική σου ερευνητική ή επιχειρηματική ομάδα
ή startup που δραστηριοποιείται στον Πολιτισμό;

Η Τέχνη και ο Πολιτισμός παίζουν καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση της κουλτούρας ενός τόπου, συμβάλλουν όμως σημαντικά και στην οικονομία, την ανταγωνιστικότητα, την απασχόληση.

Στο πλαίσιο του προγράμματος, στόχος είναι να αναδειχθούν και να υποστηριχθούν ερευνητικές και επιχειρηματικές προτάσεις που θα συνδυάζουν την τέχνη και τον πολιτισμό με τις σύγχρονες τεχνολογίες και θα ανοίξουν νέες προοπτικές στον χώρο, προσφέροντας λύσεις σε υπάρχουσες «προκλήσεις» του κλάδου και επιτυγχάνοντας παράλληλα θετικό κοινωνικό αποτύπωμα.

Θεματικές περιοχές

• Νέα επιχειρηματικά μοντέλα στις πολιτιστικές και δημιουργικές βιομηχανίες

•  Ενσωμάτωση νέων τεχνολογιών (π.χ. ΑΙ, ML, AR/VR/MR, 3D, IoT, Analytics, κ.λπ.) στον κλάδο του Πολιτισμού

•  Καινοτομία στην παραγωγή και την προώθηση πολιτιστικού περιεχομένου

• Διαχείριση πνευματικών δικαιωμάτων στον πολιτισμό και τις δημιουργικές βιομηχανίες

• Προσβασιμότητα και συμπερίληψη του διεθνούς κοινού

• Λύσεις που προβάλλουν και ενισχύουν τον Πολιτισμό και την αειφόρο ανάπτυξη

• Διαχείριση και διατήρηση της πολιτιστικής κληρονομιάς

• Άλλα ευρύτερα θέματα σχετικά με τον πολιτισμό και τις δημιουργικές βιομηχανίες

Υποστήριξη & Χρηματοδότηση

• Χρηματοδότηση για την υλοποίηση του "PoC" από 10.000 έως 15.000 ευρώ με βάση τα κριτήρια αξιολόγησης.

• Υποστήριξη σε μορφή υπηρεσιών καθοδήγησης (coaching) από τα έμπειρα στελέχη του Smart Attica EDIH.

• Υποστήριξη σε μορφή υπηρεσιών καθοδήγησης (coaching) από τα έμπειρα στελέχη του Κόμβου Science Agora.

• Υποστήριξη μέσω συμβουλευτικής (mentoring) για την υλοποίηση του "PoC" με τη συμμετοχή εξειδικευμένων στελεχών και μεντόρων για την ανάπτυξη καινοτόμων επιχειρηματικών μοντέλων.

• Συμμετοχή σε "Matchmaking and Pitching" events με στόχο τη δικτύωση με την αγορά και τη βιομηχανία.

Στο πλαίσιο του Smart Attica, European Digital Innovation Hub, το Κέντρο ACEin του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών υλοποιεί το πρόγραμμα Καινοτομία και Πολιτισμός – "Proof of Concept" ("PoC") με θέμα τον Πολιτισμό, με την υποστήριξη του Κόμβου Μεταφοράς Τεχνολογίας Science Agora, Innovation to Society.