Πρόγραμμα INTECMED - Πρόσκληση και Χρηματοδότηση Καινοτόμων Επιχειρηματικών Ιδεών

Project του Πανεπιστημίου Πατρών με το Επιμελητήριο Αχαΐας με τίτλο «Incubators for innovation and technological transfer in the Mediterranean» - INTECMED.

Το Επιμελητήριο είναι ο επικεφαλής εταίρος και σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Πατρών, στο πλαίσιο του έργου, διοργανώνει διαγωνισμό καινοτόμων επιχειρηματικών ιδεών (Η ανακοίνωση στο LINK: http://www.e-a.gr/axaia/articles/article.jsp?context=103&categoryid=4198&articleid=18878)

Συγκεκριμένα:

Το Επιμελητήριο Αχαΐας, ως Επικεφαλής εταίρος του ευρωπαϊκού έργου INTECMED με τίτλο «Incubators for innovation and technological transfer in the Mediterranean» - (Θερμοκοιτίδες για την μεταφορά καινοτομίας και τεχνολογίας στη Μεσόγειο), το οποίο χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα ENICBCMED 2014-2020, ανακοίνωσε στις 15 Δεκεμβρίου 2021, την Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για την Υποβολή  Καινοτόμων Επιχειρηματικών Ιδεών.

Η παρούσα πρόσκληση για επιχειρηματικές ιδέες, αποσκοπεί στον εντοπισμό και την επιλογή 48 επίδοξων επιχειρηματιών (12 ανά συμμετέχουσα χώρα), με μια καινοτόμο επιχειρηματική ιδέα η οποία θα αναπτυχθεί και θα βελτιστοποιηθεί με την υποστήριξη του έργου INTECMED.

Οι 12 επίδοξοι επιχειρηματίες που θα επιλεγούν θα συμμετάσχουν, σύμφωνα με τα βήματα και τις μεθόδους που περιγράφονται στο άρθρο 3 της Πρόσκλησης, σε μια επιχειρηματική διαδρομή εκπαίδευσης και καθοδήγησης 3 φάσεων:

• Φάση 0 - Επιλογή Επιχειρηματικών Ιδεών
  • Φάση 1 - Εκπαίδευση και Καθοδήγηση
  • Φάση 2: Επιλογή και χρηματοδότηση των περισσότερο υποσχόμενων επιχειρηματικών ιδεών

Τρεις από τους επίδοξους επιχειρηματίες που θα επιλεγούν ανά χώρα θα υποστηριχθούν οικονομικά στις επιχειρηματικές τους δραστηριότητες, σε ειδική πρόσκληση για την ενίσχυση του επιχειρηματικού τους σχεδίου, η οποία θα προκηρυχθεί μετά την ολοκλήρωση της εκπαίδευσης και της καθοδήγησης . Οι τρεις αυτές ιδέες θα λάβουν μέσω του έργου INTECMED,  οικονομική ενίσχυση (1η θέση: 30.000€-2η θέση: 20.000®-3η θέση: 10.000€)