PhD Position - Cold Plasmas of Electrical Discharges - Biomedicine

Ανακοινώνεται μία θέση Υ.Δ. προς εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής (με δυνατότητα συνεπίβλεψης με το Πανεπιστήμιο της Σορβόννης) στο πλαίσιο χρηματοδοτούμενου ευρωπαϊκού ερευνητικού προγράμματος (HORIZON – PathFinderOpen) στο γνωστικό αντικείμενο του Ψυχρού Πλάσματος Ηλεκτρικών Εκκενώσεων για Βιοϊατρικές Εφαρμογές.

Η θέση απευθύνεται κυρίως, χωρίς να περιορίζεται, σε κατόχους Διπλώματος Ηλεκτρολόγου Μηχανικού ή Πτυχίου Φυσικής με Μεταπτυχιακό Τίτλο σε παρεμφερές πειραματικό αντικείμενο (διατάξεις παραγωγής ψυχρού πλάσματος, προηγμένες διαγνωστικές τεχνικές ψυχρού πλάσματος, ηλεκτρονικά - ψηφιακά & αναλογικά -, ηλεκτρονικά ισχύος ή/και υψηλών τάσεων, κατασκευή διατάξεων οδήγησης συστημάτων ψυχρού πλάσματος – DC, AC, RF, MW, ECR, nano/ps - pulsed).

Ο Επιστημονικά Υπεύθυνος του Έργου,

Καθ. Π. Σβάρνας

Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχν. Υπολ.

Εργαστήριο Υψηλών Τάσεων – Ομάδα Τεχνολογικού Πλάσματος

svarnas@ece.upatras.gr