Ο φοιτητικός οργανισμός BEST Patras διοργανώνει τον διαγωνισμό EBEC powered by Deloitte

Ο διαγωνισμός EBEC powered by Deloitte επιστρέφει για 14η συνεχόμενη χρονιά!

Ο φοιτητικός οργανισμός BEST Patras διοργανώνει τον διαγωνισμό EBEC powered by Deloitte, τον μεγαλύτερο διαγωνισμό μηχανικής και τεχνολογίας. Ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί στις 28-31 Μαρτίου 2024, στην πόλη της Πάτρας.

Ο διαγωνισμός Educational BEST Engineering Challenge powered by Deloitte είναι ένας διαγωνισμός που προωθεί τη συνεργασία, τη δημιουργικότητα και τις τεχνικές δεξιότητες μεταξύ των φοιτητών μηχανικής και άλλων τεχνικών επιστημών. Μέσω του διαγωνισμού, οι φοιτητές έχουν την ευκαιρία να αντιμετωπίσουν πρακτικές προκλήσεις, να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους και να ανταλλάξουν ιδέες με συνομηλίκους τους.

Ο διαγωνισμός EBEC powered by Deloitte διαρκεί 4 ημέρες και αποτελείται από δύο κατηγορίες: Innovative Challenge και Design Challenge.

Στο Innovative Challenge, οι συμμετέχοντες πρέπει να συνδυάσουν τη δημιουργικότητα και τις γνώσεις τους για να αναπτύξουν νέα τεχνολογικά σχέδια ή να βελτιώσουν τα υπάρχοντα. Η επαγγελματική τους παρουσίαση θα πρέπει να καταδεικνύει τον τεχνικό, κοινωνικό, περιβαλλοντικό και οικονομικό αντίκτυπο του σχεδιασμού τους.

Στο Design Challenge, οι συμμετέχοντες πρέπει να συνδυάσουν την εφευρετικότητα και την καινοτομία τους για να επιλύσουν ένα τεχνικό πρόβλημα με το σχεδιασμό και τη δημιουργία μιας λειτουργικής κατασκευής. Η κατακευή αυτή θα έχει συγκεκριμένες ιδιότητες με βάση τις οποίες κρίνεται ο νικητής, ενώ θα υπάρχει προκαθορισμένη διάρκεια χρόνου καθώς και περιορισμένα υλικά.

Οι νικητές του διαγωνισμού EBEC powered by Deloitte θα έχουν την ευκαιρία να λάβουν διάφορα έπαθλα από τους χορηγούς και τους υποστηρικτές του διαγωνισμού.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να εγγραφούν ή να μάθουν περισσότερα για τον διαγωνισμό EBEC powered by Deloitte μέσω των κοινωνικών δικτύων του BEST Patras στο Instagram, Facebook και LinkedIn.

Μη χάσετε την ευκαιρία να γίνετε μέρος του μεγαλύτερου διαγωνισμού μηχανικής και τεχνολογίας στην Πάτρα! Εγγραφείτε τώρα και δείξτε τις ικανότητές σας στον EBEC powered by Deloitte! Είναι μια μοναδική εμπειρία που δεν πρέπει να χάσετε!

Δήλωσε συμμετοχή μέχρι τις 19/03 στην φόρμα: https://forms.gle/Mkpmv5foEV5Nv7qG8