Θέση εργασίας για Επίκουρο Καθηγητή από το Παν/μιο Δυτικής Αττικής

Τμήμα: ΑΡΧΕΙΟΝΟΜΙΑΣ, ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ
Ίδρυμα: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Γνωστικό αντικείμενο:
«Ψηφιακή Αρχειονομία και Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση».
Περιγραφή:
Προκήρυξη πλήρωσης θέσης μέλους ΔΕΠ βαθμίδας Επίκουρου Καθηγητή του Τμήματος Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Συστημάτων Πληροφόρησης. Περιγραφή γνωστικού αντικειμένου: Το γνωστικό αντικείμενο αφορά στις πολιτικές και τις διαδικασίες που απαιτούνται για την ορθή διαχείριση των δεδομένων της δημόσιας διοίκησης και των μεγάλων οργανισμών, και γενικότερα τους τρόπους με τους οποίους τα νέα συστήματα πληροφόρησης επηρεάζουν τη διακυβέρνηση των πολιτών στις σύγχρονες δημοκρατίες. Περιλαμβάνει τα πρότυπα οργάνωσης, περιγραφής, εκκαθάρισης και διατήρησης στο διηνεκές των ψηφιακών αρχειακών εγγράφων που παράγονται καθημερινά σε μεγάλους οργανισμούς, όπως και τις τεχνολογίες και τα εργαλεία που είναι απαραίτητα για την αποτελεσματική λειτουργία θεσμών και οργανισμών στο ψηφιακό περιβάλλον.

Πληροφορίες: nalmmaria@yahoo.gr

Εργοδοτικός φορέας