Προσκλήση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πατρών, για εισαγωγή Μεταπτυχιακών Φοιτητών στο ΠΜΣ με τίτλο ''Λογιστική στο Σύγχρονο Περιβάλλον Διοίκησης" [Master of Science (MSc) in "Accounting in the Modern Management Environment"], ακαδ. έτους 2024-2025 και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.

Επιπλέον, σας ενημερώνουμε ότι τα δικαιολογητικά που θα ανέβουν στη διαδικτυακή πύλη είναι αυτά που αναφέρονται στη συνημμένη Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος, ήτοι:

Α. Υποχρεωτικά

1.  Ηλεκτρονική αίτηση στο portal:  https://matrix.upatras.gr/sap/bc/webdynpro/sap/zups_pg_adm#

2.  Αναλυτικό Βιογραφικό Σημείωμα.

3.  Αντίγραφο Πτυχίου ή Βεβαίωση περάτωσης σπουδών,

4.  Φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας (διπλής όψεως).

5.  Αντίγραφο πιστοποιητικού γνώσης της αγγλικής γλώσσας (επιπέδου τουλάχιστον Β2), ενδεικτικά:

- Τίτλος σπουδών από Εκπαιδευτικό Ίδρυμα αγγλόφωνης χώρας ή αγγλόφωνου προγράμματος σπουδών,

-  Πιστοποιητικό First Certificate in English,

- Πιστοποιητικό Toefl με βαθμολογία τουλάχιστον 500 μόρια (ή 300 με το νέο τρόπο αξιολόγησης),

- Πιστοποιητικό IELTS με βαθμό 6,5 και άνω,

- Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας (επίπεδο Β2).

Οι πτυχιούχοι αγγλόφωνων πανεπιστημίων απαλλάσσονται από την υποχρέωση προσκόμισης    πιστοποιητικού γλωσσομάθειας.

Β. Προαιρετικά

1.  Επιστημονικές δημοσιεύσεις/διακρίσεις.

2.  Αποδεικτικά Επαγγελματικής Εμπειρίας, η οποία αποδεικνύεται με πιστοποιητικά/βεβαιώσεις επίσημου ασφαλιστικού φορέα. Στα πιστοποιητικά/βεβαιώσεις θα πρέπει να αναφέρονται τα στοιχεία του εργοδότη, το είδος της εργασίας και το ακριβές χρονικό διάστημα απασχόλησης.

3.  Πιστοποιητικό Αναλυτικής Βαθμολογίας (με ακριβή Μ.Ο.).

4.  Άλλα πτυχία ΑΕΙ, μεταπτυχιακοί τίτλοι, ξένες γλώσσες εκτός της αγγλικής, πιστοποιητικά ειδικών σεμιναρίων (π.χ. γνώσεις Η/Υ κ.α.), διδακτικό έργο, υποτροφίες και βραβεία

5.  Συστάσεις από άτομα με ακαδημαϊκή ή υψηλόβαθμη επαγγελματική θέση (ονοματεπώνυμο, είδος θέσης, στοιχεία επικοινωνίας).