ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΜΣ "ΧΗΜΙΚΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, ΥΓΕΙΑΣ & ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ"

έναρξη της τρίτης ακαδημαϊκής σειράς, του διεπιστημονικού – διαθεματικού Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών «Χημική Βιομηχανία: Διαχείριση Ποιότητας, Περιβάλλοντος, Υγείας και Ασφάλειας» στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, Τμήμα Χημείας, Σχολή Θετικών Επιστημών.  Η υλοποίηση του προγράμματος γίνεται με τη σύμπραξη του Ελληνικού Ινστιτούτου Υγιεινής και Ασφάλειας της Εργασίας(ΕΛΙΝΥΑΕ), με το οποίο το Τμήμα Χημείας - ΔΠΘ έχει συνάψει Μνημόνιο Συνεργασίας, σε θέματα έρευνας και εκπαίδευσης.

Το διεπιστημονικό – διαθεματικό Π.Μ.Σ. απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΜΣ) στην «Διαχείριση Ποιότητας, Περιβάλλοντος και Υγείας και Ασφάλειας» - (MSc in Quality, Safety, Security, Health and Environmental Management).

Το Π.Μ.Σ. είναι πλήρους φοίτησης και διαρκεί τρία (3) εξάμηνα. Η υλοποίηση του Προγράμματος έχει σχεδιαστεί με τη χρήση πιστοποιημένων συστημάτων ασύγχρονης και σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (e- learning), χωρίς την απαίτηση φυσικής παρουσίας όταν αυτό απαιτείται. Τα μαθήματα ξεκινούν τον Οκτώβριο του 2024.

Επισυνάπτονται :

Α) Σύντομο ενημερωτικό υλικό για το ΠΜΣ

Β) Η πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος 2024-2025

Γ)  Η αίτηση για συμμετοχή στο εν θέματι ΠΜΣ

Εκτιμούμε ότι το αντικείμενο του ΠΜΣ που αποσκοπεί στην παροχή υψηλού επιπέδου μεταπτυχιακής εκπαίδευσης, την προαγωγή της γνώσης και την έρευνα σε επιστημονικές περιοχές της  Διαχείρισης Ποιότητας, Περιβάλλοντος, Προστασίας και Υγείας και Ασφάλειας  είναι ενδιαφέρον για πολλές κατηγορίες πτυχιούχων ΑΕΙ, και εκτός των αποφοίτων σας παράλληλα ενδιαφέρει και το προσωπικό σας