ΠΜΣ «Χειρουργικές Επιστήμες» της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024

Προκήρυξη Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών στις "ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ" (MSc in Surgical Sciences) - Ακαδημαϊκό Έτος 2023-2024

Η Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης, οργανώνει και λειτουργεί Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) στις "Χειρουργικές Επιστήμες" (MSc in Surgical Sciences), σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις και τις διατάξεις του Ν. 4957/2022 (ΦΕΚ 141 τ.Α'), με διάρκεια φοίτησης 2 ακαδημαϊκά εξάμηνα, το οποίο οδηγεί στην απόκτη Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΜΣ).

Στο Πρόγραμμα γίνονται δεκτοί: Πτυχιούχοι Ιατρικών Σχολών και Τμημάτων και Τμημάτων Οδοντιατρικής της ημεδαπής ή ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής που σκοπεύουν να ακολουθήσουν χειρουργική ειδικότητα όπως Γενική Χειρουργική, Ορθοπεδική, Αγγειοχειρουργική, Θωρακοχειρουργική, Ουρολογία, Γυναικολογία και Γναθοχειρουργική, με δεδομένο ότι οι παρεχόμενες από τα Ιδρύματα αυτά προπτυχιακές σπουδές παρέχουν επαρκές επιστημονικό υπόβαθρο για την επιτυχή φοίτηση στο  ΔΠΜΣ.

Ως Γλώσσα του Προγράμματος ορίζεται η Ελληνική ή /και Αγγλική

Λήξη υποβολής αιτήσεων: 25/06/2023