Πανεπιστήμιο Αιγαίου - Σεμινάριο Σεμινάριο Κατάρτισης και Εξειδίκευσης «Παιδοψυχολογία & Συμβουλευτική Οικογενειών»

Μοναδικό !!!

Απέκτησε πτυχίο Εξειδίκευσης και Επαγγελματικής Κατάρτισης σε

Δύο επιστημονικά πεδία με ένα Σεμινάριο  !!!

Ετήσιο Μοριοδοτούμενο Σεμινάριο

( ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση)

"ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΙΑ & ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ"

Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου πρωτοπορεί για άλλη μία φορά και δημιουργεί ένα ετήσιο μοριοδοτούμενο πρόγραμμα εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, ενώνοντας δύο διαφορετικά επιστημονικά πεδία. Την Παιδοψυχολογία και τη Συμβουλευτική Οικογενειών. Οχι διπλά Σεμινάρια, όχι διπλά χρήματα ! Μ΄ενα πτυχίο αποκτάται γνώσεις και δεξιότητες, εχέγγυα για μία επαγγελματική επιτυχία στο χώρο της εκπαίδευσης, της ψυχικής υγείας και της συμβουλευτικής.

Αντικείμενο του προγράμματος είναι η ανάλυση της ψυχοσύνθεσης του παιδιού και του εφήβου μέσα από ένα πολυπαραγοντικό πρίσμα όπου συμμετέχουν ποικίλα περιβάλλοντα όπως η οικογένεια, το σχολείο, οι παρέες συνομιλήκων κ.α

Σκοπός είναι η επιμόρφωση σχετικά με τον ψυχισμό των παιδιών τους και τον τρόπο με τον οποίο αυτά τον εξωτερικεύουν, δηλαδή η επαφή με την γλώσσα της "έκδηλης συμπεριφοράς".

Επίσης οι επιμορφούμενοι κατανοούν το " τι ", το " γιατί" και το " πώς" μίας συμπεριφοράς ώστε να ειναι ικανοί να δώσουν λύσεις και να συμβουλέψουν αντίστοιχα και το οικογενειακό ή/και το σχολικό περιβάλλον των παιδιών και των εφήβων.

Γι αυτό προσφέρει έναν ιδιαίτερο τρόπο θεώρησης των ψυχολογικών προβλημάτων των παιδιών, ο οποιός θα βοηθήσει στην αποτελεσματικότερη αντιμετώπιση της συμπεριφοράς στην παιδική και εφηβική ηλικία.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε :

 Εν ενεργεία εκπαιδευτικούς γενικής και ειδικής αγωγής, νηπιαγωγούς, βρεφονηπιοκόμους, νοσηλευτές, εργοθεραπευτές, ψυχολόγους, κοινωνικούς λειτουργούς, φυσικοθεραπευτές που επιθυμούν να αποκτήσουν επιπλέον γνώσεις στη διαπαιδαγώγηση και ψυχοκοινωνική προσέγγιση παιδιών και εφήβων

 Φοιτητές - Σπουδαστές ψυχολογίας, ειδικής αγωγής, παιδαγωγικών, κοινωνικών επιστημών, φυσικής αγωγής, υγείας και πρόνοιας κ.α που θέλουν να εξειδικευτούν στο αντικείμενο της Παιδοψυχολογίας και της Συμβουλευτικής Οικογενειών.

 Γονείς και Κηδεμόνες που επιθυμούν την απόκτηση επιπλέον γνώσεων και συμβουλών για την ανατροφή τους και τη διαχείριση της συμπεριφοράς τους

 Οσους ενδιαφέρονται να απασχοληθούν ως Ψυχολόγοι στην εκπαίδευση, σε κοινωνικές υπηρεσίες, στην υγεία ή/και να ασχοληθούν ως ιδιωτες με το αντικείμενο αυτό.

Μετά το πέρας του Σεμιναρίου ο επιμορφούμενος θα είναι σε θέση να :

1. Αναγνωρίζει τα είδη της προβληματικής συμπεριφοράς και τον τρόπο εκδήλωσης σε σχέση με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους.

2. Εφαρμόζει κατάλληλες στρατηγικές αντιμετώπισης ψυχοσυναισθηματικών διαταραχών σε παιδιά και εφήβους.

3. Επιλέγει και να εφαρμόζει κατάλληλες διδακτικές μεθόδους και πρακτικές κοινωνικοποίησης έτσι ώστε να επιτυγχάνεται στο μέγιστο η πρακτική της προσαρμογής των παιδιών στο σχολικό ή άλλο κοινωνικό περιβάλλον

4. Επιλέγει την κατάλληλη συμπεριφορά ως ψυχολόγος - σύμβουλος, έτσι ώστε να εξασφαλίζει ένα ασφαλές περιβάλλον επικοινωνίας και διάδρασης με τα παιδιά και τους εφήβους

5. Αναγνωρίζει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της κάθε ηλικίας, του κάθε φύλου και της κάθε προσωπικότητας και να τα αντιμετωπίζει με το μέγιστο σεβασμό στη διαφορετικότητα.

6. Σχεδιάζει και να υλοποιεί πρόγραμμα παρέμβασης και διαχείρισης κρίσεων συμπεριφοράς 7. Υποστηρίζει ψυχολογικά και ενισχυτικά τα άτομα αυτά σε κάθε τους προσπάθεια

8. Κατανοεί τον " κόσμο" των παιδιών και να εφαρμόζει με ευελιξία διαφορετικά μοντέλα συμπεριφοράς για την ικανοποίηση των απαιτήσεων τος ως ανθρώπινες υπάρξεις με δικαίωμα στη ζωή.

9. Εφαρμόζει κατάλληλες μεθόδους προσέγγισης της οικογένειας και να συμβουλεύει με γνώμονα τη διασφάλιση των προσωπικών δεδομένων του κάθε ατόμου

10. Αναγνωρίζει τα " ανησυχητικά " σημάδια της κάθε οικογένειας και να σχεδιάζει με ευελιξία το αντίστοιχο πρόγραμμα παρέμβασης και συμβουλευτικής αγωγής.

11. Κατανοεί τη λειτουργία της Ε.Δ.Υ στην εκπαίδευση ( Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης) και το ρόλο της συνεργασίας γονέων, εκπαιδευτικών και ψυχολόγων για την καλύτερη αντιμετώπιση προβλημάτων συμπεριφοράς σε παιδιά και εφήβους

Διαδικασία υλοποίησης της επιμόρφωσης

Online Εξ Αποστάσεως

Μέθοδοι υλοποίησης της επιμόρφωσης

Το εκπαιδευτικό υλικό θα αποτελείται από σχετικές παρουσιάσεις της κάθε εκπαιδευτικής ενότητας και βίντεο. Θα χρησιμοποιηθεί η μέθοδος της ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης. Το υλικό θα διατίθεται σταδιακά, ανά εβδομάδα

Μέθοδοι Αξιολόγησης & Κριτήρια Απόδοσης Πιστοποιητικού Εξειδίκευσης

Η μέθοδος αξιολόγησης αποτελείται από 3 μέρη :

- Αυτοαξιολόγηση : ασκήσεις πολλαπλής επιλογής, σωστό λάθος κ.λπ.

- Αξιολόγηση : 1 εργασία ανάπτυξης στο τέλος κάθε ενότητας

- Σχεδιασμός ενός προγράμματος παρέμβασης για την αντιμετώπιση προβλημάτων συμπεριφοράς σε παιδί ή έφηβο

( Έντυπα του Υπουργείου Παιδείας για την ψυχοπαιδαγωγική αξιολόγηση μαθητών )

Ελάχιστα Προσόντα Υποψηφίων

-Απόφοιτοι Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

-Γνώσεις χειρισμού Η/Υ και Word, χρήση δικτύων επικοινωνίας ( viber etc)

Διάρκεια Σεμιναρίου

12 μήνες

Κόστος / Εκπτωτική πολιτική

660 ευρώ σε άτοκες δόσεις

Έκπτωση εφάπαξ πληρωμής: 10 %

Έκπτωση για άνεργους/ες: 10 % Έκπτωση για φοιτητές/τριες: 10 %

Έκπτωση για εκπαιδευτικούς, βρεφονηπιοκόμους, νοσηλευτές, εργοθεραπευτές, ψυχολόγους, κοινωνικούς λειτουργούς, φυσικοθεραπευτές: 10 %

Έκπτωση για Γονείς - Συγγενείς - Κηδεμόνες: 10 %

Έκπτωση για παρακολούθηση (παράλληλα ή παλαιότερα) 'Εκπαίδευση Εκπαιδευτών Παράλληλης Στήριξης & Προσωπικών Βοηθών Ατόμων Με Ειδικές Ανάγκες': 20%

Εναρξη 17 Ιουνίου . Ξεκίνα τώρα την εγγραφή σου !

Κάνε την αίτησή σου και ενημερώσου, ηλεκτρονικά, μέσω της φόρμας:

Είδος εκδήλωσης