Υποτροφία

«Πρόγραμμα υποτροφιών DUO-Korea 2024».

το πρόγραμμα υποτροφιών DUO-Korea 2024 είναι ανοιχτό για

ηλεκτρονική υποβολή αιτήσεων έως τις 20 Μαΐου 2024 (τοπική ώρα Κορέας).

Το Πρόγραμμα DUO-Korea 2024 χρηματοδοτείται από το Υπουργείο Παιδείας της Κορέας με σκοπό

να ενισχύσει τις ανταλλαγές φοιτητών σε μια ισορροπημένη και μόνιμη βάση, ειδικότερα μεταξύ

υπηκόων της Κορέας και ευρωπαϊκών χωρών μελών του Οργανισμού “Asia-Europe Meeting” (ASEM).

Προσκλήση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων του Πανεπιστημίου Πατρών για μία (1) θέση άμισθου Υποψηφίου Διδάκτορα, ακαδ. έτους 2024-2025 και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.

Επίσης, σας ενημερώνουμε ότι τα δικαιολογητικά που θα ανέβουν στην Διαδικτυακή Πύλη είναι αυτά που αναφέρονται στην πρόσκληση, ήτοι:

Προκήρυξη προγράμματος υποτροφιών γαλλικής κυβέρνησης για μεταπτυχιακές σπουδές Μ2 στη Γαλλία - Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος

Η υπηρεσία Συνεργασίας και Μορφωτικής Δράσης της Πρεσβείας της Γαλλίας και το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος ανακοινώνουν την έναρξη υποβολής αιτήσεων για τη χρηματοδότηση υποτροφιών Master 2 στη Γαλλία. Φέτος θα απονεμηθούν 10 υποτροφίες.

HELLENiQ ENERGY: Τριάντα υποτροφίες σε αριστούχους φοιτητές για μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελλάδα και εξωτερικό

Προκήρυξη και δελτίο τύπου σχετικά με την έναρξη του προγράμματος εταιρικής ευθύνης της HELLENiQ ENERGY "Proud Of Youth", στο πλαίσιο του οποίου, ο Όμιλος, για 12η χρονιά, χορηγεί υποτροφίες σε αριστούχους Έλληνες και Κύπριους φοιτητές για μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Προκηρύξεις υποτροφιών κληροδοτημάτων ΙΚΥ

Συνημμένα σας προωθούμε τρεις ανακοινώσεις και προκηρύξεις υποτροφιών από τα έσοδα κληροδοτημάτων που διαχειρίζεται το ΙΚΥ.

Συγκεκριμένα αφορούν τα κληροδοτήματα: «Εις μνήμην Μαρίας Ζαούση», «Νικ. Δ. Χρυσοβέργης» και «Λεωνίδας Νικολαΐδης».

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΓΙΑ ΠΜΣ MA in Greek and Chinese Civilizations.

Το Τμήμα ~Φιλοσοφίας ανακοινώνει ότι ειναι ανοικτή η διαδικασία για τη χορήγηση δύο ακόμα μεγάλων  υποτροφιών  του κινεζικού κράτους για φοιτητές και φοιτήτριες που θα θελήσουν να εγγραφούν στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα: MA in Greek and Chinese Civilizations.
Για το πρόγραμμα, δες εδώ: https://magr-cn.philosophy.upatras.gr/
Για επικοινωνία: pkontos@upatras.gr

Χορήγηση 3 προπτυχιακών υποτροφιών από τα έσοδα του Κληροδοτήματος "Κλέαρχου Τσουρίδη" για το ακαδ. έτος 2022-2023.

Δημοσιεύθηκε η υπ΄ αριθμ. πρωτ.: 2782/15.03.2024(ΑΔΑ: 6ΩΨΚ46ΝΚΠΔ-ΣΡΖ) Προκήρυξη Επιλογής Υποτρόφων χωρίς Διαγωνισμό για τη Χορήγηση ΤΡΙΩΝ (3) ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ για Προπτυχιακές Σπουδές στην Ελλάδα  από τα Έσοδα του Κληροδοτήματος «ΚΛΕΑΡΧΟΥ ΤΣΟΥΡΙΔΗ», ΑΚΑΔ.ΕΤΟΥΣ 2022-2023.

Ακολούθως παρατίθενται: