Δωρεάν Διαδικτυακή ημερίδα «Ανάπτυξη ήπιων δεξιοτήτων κατά την πρακτική άσκηση, με την χρήση τεχνικών παιχνιδοποίησης και την καθοδήγηση ενός μέντορα» - 9/2/22

Η IDEC AE σας προσκαλεί στη δωρεάν διαδικτυακή ημερίδα

9 Φεβρουαρίου 2022, 15:00-17:00

Η ανάπτυξη των ήπιων δεξιοτήτων (soft skills) είναι ένα από τα πιο επίκαιρα θέματα συζήτησης στην σημερινή εποχή. Τι είναι όμως οι ήπιες δεξιότητες και γιατί είναι σημαντικές;

Οι ήπιες δεξιότητες, είναι δεξιότητες οι οποίες σχετίζονται με τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς μας και σύμφωνα με έρευνα της Cinque (2016) μπορούν να χωριστούν σε τρείς βασικές κατηγορίες:

• Ατομικές δεξιότητες, όπως π.χ. αυτοεπίγνωση, δημιουργικότητα, ανθεκτικότητα
  • Κοινωνικές δεξιότητες, όπως π.χ. ικανότητα επικοινωνίας, συνεργασία, διαχείριση συγκρούσεων, ηγεσία
  • Μεθοδολογικές δεξιότητες, όπως π.χ. προσαρμοστικότητα, λήψη αποφάσεων, κριτική σκέψη, ανάλυση και διαχείριση πληροφοριών.

Μπορεί όμως κάποιος να εκπαιδευτεί και να αναπτύξει αυτές τις δεξιότητες; Οι ήπιες δεξιότητες δεν μπορούν να μετρηθούν εύκολα όπως οι γνωστικές, οπότε η ανάπτυξη τους μπορεί να χαρακτηριστεί ως μη ακαδημαϊκή.

Ποιος όμως είναι ο "καλύτερος" τρόπος ανάπτυξης αυτών των δεξιοτήτων; Εφόσον οι ήπιες δεξιότητες θεωρούνται ως απαραίτητες για την αγορά εργασίας, ίσως θα ήταν και χρήσιμο αυτές να αναπτύσσονται μέσα στο εργασιακό περιβάλλον.

Στο πλαίσιο αυτό, η IDEC AE διοργανώνει δωρεάν διαδικτυακή ημερίδα με τίτλο «Ανάπτυξη ήπιων δεξιοτήτων κατά την πρακτική άσκηση, με την χρήση τεχνικών παιχνιδοποίησης και την καθοδήγηση ενός μέντορα».

Η ημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτές Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, καθώς και σε εκπροσώπους επιχειρήσεων που συμμετέχουν σε προγράμματα πρακτικής άσκησης και μαθητείας.

Στόχος της ημερίδας είναι να τονίσει την αξία των ήπιων δεξιοτήτων, αλλά και να παρουσιάσει τεχνικές και μεθόδους για την ανάπτυξη των ήπιων δεξιοτήτων των σπουδαστών κατά την διάρκεια της πρακτικής τους άσκησης/μαθητείας. Ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί στον ρόλο του μέντορα αλλά και στη χρήση τεχνικών παιχνιδοποίησης κατά την πρακτική άσκηση.

Η συμμετοχή στη διαδικτυακή ημερίδα είναι δωρεάν, απαιτείται προεγγραφή.

Οι συμμετέχοντες θα λάβουν βεβαίωση παρακολούθησης.

Για εγγραφή παρακαλούμε επισκεφτείτε την ιστοσελίδα της εκδήλωσης.

Είδος εκδήλωσης