Αναζήτηση συνεργάτη για εργασία σε διαχείριση ευρωπαϊκών έργων

Το Εργαστήριο Ποιότητας Λογισμικού και Αλληλεπίδρασης Ανθρώπου Υπολογιστή αναζητεί συνεργάτη για εργασία με αντικείμενο τη διαχείριση Ευρωπαϊκών Έργων.

Η εργασία αφορά εργασία δια ζώσης στους χώρους του Εργαστηρίου σε καθημερινή βάση με απολαβές πλήρους απασχόλησης. Το αντικείμενο της εργασίας θα είναι η επικοινωνία με τους εταίρους ευρωπαϊκών έργων, ο συντονισμός των εργασιών, η συμμετοχή στις συναντήσεις εργασίας, η επικοινωνία με τον ΕΛΚΕ του Πανεπιστημίου και η συμπλήρωση των δεκάδων εντύπων που απαιτούνται να συμπληρώνονται σε μηνιαία βάση, και η διάχυση των αποτελεσμάτων των έργων (δημιουργία δελτίων τύπου, ανακοινώσεων, κτλ.)

Απαιτούμενα προσόντα:

Διάθεση να εργαστεί σε ένα ερευνητικό περιβάλλον, να μάθει νέα πράγματα και να αποκτά γνώσεις καθημερινά. Μπορεί να ακούγεται τετριμμένο, αλλά είναι το βασικότερο προσόν για να ενταχθεί κάποιος σε μια ερευνητική ομάδα.

Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας (δεν μας ενδιαφέρει τόσο να υπάρχει κάποιο πτυχίο, όσο να μπορεί να συνεννοηθεί στα αγγλικά και συντάξει κείμενα στην αγγλική γλώσσα που να είναι τεχνικά άρτια).

Οργανωτικές ικανότητες (να είναι σε θέση να διαχειρίζεται προθεσμίες, να συντονίζει εργασίες που εκτελούνται παράλληλα και να προλαβαίνει καθυστερήσεις και αστοχίες).

Επικοινωνιακές δεξιότητες και υπομονή (να είναι σε θέση να επικοινωνεί με ανθρώπους από διαφορετικές χώρες, και να είναι σε θέση να αντιμετωπίζει με καλή διάθεση τη γραφειοκρατία του Πανεπιστημίου ως προς τη διαχείριση των έργων).

Βασικές δεξιότητες χρήσης Η/Υ (να είναι σε θέση να συντάσσει τεχνικά κείμενα, δελτία τύπου, δελτία παρακολούθησης έργων, παρουσιάσεις, και να χρησιμοποιεί προγράμματα τηλεδιασκέψεων).

Επιθυμητά προσόντα:

Εμπειρία σε διαχείριση ευρωπαϊκών έργων, ιδιαίτερα σε κάποια έργα Erasmus ή παρόμοια. Ιδανικά και εμπειρία σε συγγραφή προτάσεων.

Προηγμένες δεξιότητες χρήσης Η/Υ (π.χ. να είναι σε θέση να εγκαταστήσει λειτουργικό σε ένα Η/Υ, να δημιουργήσει μια ιστοσελίδα, κτλ.). Επειδή όλα τα έργα είναι στον τομέα της Πληροφορικής όσο περισσότερα γνωρίζει, τόσο θα είναι καλύτερα μέσα στο κλίμα της ομάδας.

Γνώσεις κάποιου σχεδιαστικού προγράμματος για ετοιμασία leaflets, newsletters, κτλ.

Για αποστολή βιογραφικών μέχρι 30/1/2022 στο xenos@upatras.gr

Εργοδοτικός φορέας