Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών, για εισαγωγή Υποψηφίων Διδακτόρων, ακαδ. έτους 2023-2024 και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.

Αναφορικά με την προκήρυξη σας ενημερώνουμε ότι τα δικαιολογητικά που θα ανέβουν στην Διαδικτυακή Πύλη είναι αυτά που αναφέρονται στην πρόσκληση, ήτοι:

1.      Έντυπη αίτηση (*).

2.      Αναλυτική βαθμολογία με όλες τις συμμετοχές σε εξετάσεις προπτυχιακών και μεταπτυχιακών μαθημάτων.

3.      Αντίγραφα διπλωμάτων/πτυχίων, Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών καθώς και το Integrated Master

4.      Αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα.

5.      Περίληψη προπτυχιακής ή/και μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας (εφ' όσον υπάρχουν).

6.      Γνωστική περιοχή και προσχέδιο της προτεινόμενης διδακτορικής διατριβής, στο οποίο θα συμπεριλαμβάνονται τα ερευνητικά ενδιαφέροντα και οι προτεραιότητες καθώς και ο προτεινόμενος τίτλος της Διδακτορικής Διατριβής.

7.      Αντίγραφα επιστημονικών δημοσιεύσεων (εφ' όσον υπάρχουν).

8.      Αποδεικτικά (διπλώματα, αντίγραφα αποτελεσμάτων εξετάσεων) γνώσης της Αγγλικής γλώσσας (και της Ελληνικής για αλλοδαπούς).

9.      Πρόταση για τον/την επιβλέποντα/ουσα την διδακτορική διατριβή του οποίου το γνωστικό αντικείμενο ή το επιστημονικό έργο είναι συναφές με αυτό της προς εκπόνηση διδακτορικής διατριβής, ο οποίος πρέπει να ανήκει σε όσους έχουν δικαίωμα επίβλεψης διδακτορικής διατριβής. Η ενυπόγραφη συγκατάθεση του/της προτεινόμενου/ης ως επιβλέποντος/ουσας θα πρέπει να κατατίθεται με την αίτηση του υποψηφίου.

10.  Ειδική αιτιολόγηση στην περίπτωση που προτείνεται ως γλώσσα συγγραφής της ΔΔ η Αγγλική.

11.  Υπεύθυνη Δήλωση ότι δεν εκπονεί άλλη διδακτορική διατριβή παράλληλα σε ελληνικό ή ξένο Πανεπιστήμιο

12.  Πιστοποιητικά βεβαίωσης προηγούμενης επαγγελματικής ή/και ερευνητικής εμπειρίας, εάν υπάρχουν

13.  Οτιδήποτε άλλο κρίνεται αναγκαίο σύμφωνα με την πρόσκληση και την κείμενη νομοθεσία.

14.  Επιπροσθέτως ο υποψήφιος μπορεί να καταθέσει οποιοδήποτε άλλο έγγραφο θεωρεί ότι μπορεί να ενισχύσει την υποψηφιότητά του.