Προσκλήση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Τμήματος Φυσικοθεραπείας

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Πατρών, ακαδ. έτους 2023-2024 και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.

Αναφορικά με την προκήρυξη σας ενημερώνουμε ότι τα δικαιολογητικά που θα ανέβουν στην Διαδικτυακή Πύλη είναι αυτά που αναφέρονται στην πρόσκληση, ήτοι:

1.Αίτηση εκπόνησης διδακτορικής διατριβής

Η αίτηση περιλαμβάνει κατ' ελάχιστον τα εξής στοιχεία :

α) προτεινόμενο τίτλο της διδακτορικής διατριβής,

β) σύντομο υπόμνημα με το αντικείμενο που θα πραγματεύεται η διδακτορική διατριβή,

γ) γλώσσα συγγραφής, η οποία δύναται να είναι διάφορη της ελληνικής,

δ) προτεινόμενο επιβλέποντα της διδακτορικής διατριβής, του οποίου το γνωστικό αντικείμενο ή το επιστημονικό έργο είναι συναφές με αυτό της προς εκπόνηση διδακτορικής διατριβής. Η αίτηση συνοδεύεται από αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα του υποψηφίου, καθώς και τα έγγραφα/δικαιολογητικά που ορίζονται στον κανονισμό του προγράμματος σπουδών για την απόδειξη της πλήρωσης των λοιπών προϋποθέσεων που απαιτούνται ανά περίπτωση.

2. Αναλυτικό Βιογραφικό Σημείωμα.

3. Προσχέδιο διδακτορικής διατριβής στην ελληνική (με περίληψη στην αγγλική γλώσσα), το οποίο θα συνταχθεί υποχρεωτικά σύμφωνα με την συνημμένη φόρμα υποβολής πρότασης κατόπιν συνεργασίας με τον προτεινόμενο επιβλέποντα «Διδακτορικές Σπουδές – Τμήμα Φυσικοθεραπείας Πανεπιστήμιο Πατρών (upatras.gr)»

4. Αντίγραφα τίτλων σπουδών.

5. Μεταπτυχιακή Διατριβή

6. Πιστοποιητικό-Βεβαίωση Αναλυτικής Βαθμολογίας Μεταπτυχιακού Τίτλου Σπουδών

7. Αποδεικτικό καλής γνώσης της Αγγλικής γλώσσας (για υποψηφίους που δεν είναι απόφοιτοι αγγλόφωνων ιδρυμάτων)

8. Αντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας

9. Τουλάχιστον δύο συστατικές επιστολές από Καθηγητές Α΄ βαθμίδας, αναπληρωτών ή επίκουρων καθηγητών, λεκτόρων ΑΕΙ ή εργοδοτών σε φάκελο κλειστό από τον παρέχοντα τη συστατική (η κλειστή συστατική επιστολή θα πρέπει να κατατεθεί στην Γραμματεία). Το περιεχόμενο των επιστολών θεωρείται εμπιστευτικό.

10. Αποδεικτικό της, τουλάχιστον, μιας ξένης πλήρους δημοσίευσης σε έγκυρο ξενόγλωσσο περιοδικό αποδελτιωμένο σε διεθνείς βάσεις δεδομένων σε θέμα συναφές με το επιστημονικό πεδίο του διδακτορικού προγράμματος.

11. Οποιοδήποτε άλλο στοιχείο πιστεύει ο υποψήφιος ότι μπορεί να συνδράμει στην ουσιαστική αξιολόγηση της αίτησης του, όπως ενδεικτικά δημοσιεύσεις ή επιστημονικές εργασίες που έχει εκπονήσει.

Σας αποστέλλουμε την Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Φυσικοθεραπείας παρόλο που οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν στη Γραμματεία Τμήματος Φυσικοθεραπείας  τα παραπάνω δικαιολογητικά, καθότι μετά την χτεσινή τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε με την κ. Πετρή, μας ενημέρωσε ότι ανοίγει η πλατφόρμα μετά από συνεννόηση του Τμήματος με εσάς για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και ανεβάζουν τις αιτήσεις και τα δικαιολογητικά οι επιλεγέντες διδάκτορες.

Συνημμένα αρχεία