Υποτροφία ΓΙΑ ΜΕΣΣΗΝΙΟΥΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ για μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό (εντόσ Ε.Ε.)

Οι αδελφοί Χρήστος και Κωνσταντίνος Δελβιζώνης κατέλειπαν με δημόσιες διαθήκες (πρακτικά 17Δ και 18Δ της από 21.01.2010 συνεδρίασης του Μονομελούς Πρωτοδικείου Καλαμάτας) στο κληροδότημα Λέλας Μανωλέα με έδρα την Καλαμάτα, ένα σημαντικό χρηματικό ποσό, ως Κεφάλαιο Αυτοτελούς Διαχείρισης, προκειμένου να χορηγείται ετησίως μια υποτροφία για μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό (σε χώρα της Ε.Ε.) σε Μεσσηνίους  απόφοιτους ελληνικών πανεπιστημίων, με σειρά προτεραιότητας σε απόφοιτους 1. ιατρικών σχολών 2. επιστημών υγείας και επιστημών προστασίας της δημόσιας υγείας και του περιβάλλοντος και 3. λοιπών σχολών.

Η ελαχιστότητά μου ορίζεται στις προειρημένες διαθήκες ως εκτελεστής αυτών. Με αυτήν την ιδιότητα και σύμφωνα με τις διατάξεις των διαθηκών και της κείμενης νομοθεσίας περί κοινωφελών περιουσιών, προκηρύσσω κατ έτος υποτροφία, με καταληκτική ημερομηνία κατάθεσης των αιτήσεων την τελευταία εργάσιμη ημέρα του Μαΐου ή του Αυγούστου, σε περίπτωση επανάληψης.

Παροχή περαιτέρω πληροφοριών και διευκρινίσεων στο email: pakouts@gmail.com και στο κιν: Παναγιώτης Κουτσογιαννόπουλος: 6974841444.