Συνέδριο Προσομοίωσης Ευρωπαϊκών Θεσμών EUropa.S. 2024 / 26-29 Απριλίου, 2024

Το Συνέδριο EUropa.S (Europa Simulation), το οποίο θα υλοποιηθεί για 13η χρονιά στην Αθήνα, 26-29 Απριλίου 2024.

Πρόκειται για ένα διεθνές συνέδριο προσομοίωσης των θεσμών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, το οποίο δίνει την ευκαιρία σε φοιτητές 18-25 ετών να μάθουν και να εξοικειωθούν με το ρόλο, αλλά και τη λειτουργία των οργάνων της Ε.Ε., ενώ παράλληλα συμβάλει στην απόκτηση soft skills που θα τους βοηθήσουν στη σταδιοδρομία τους. Ακόμη, καθώς διεξάγεται στην αγγλική και τη γαλλική είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για τους φοιτητές να εξασκήσουν τις γλωσσικές τους δεξιότητες, αλλά και τους φοιτητές Erasmus να συμμετέχουν σε κάτι διαφορετικό και να εμπλουτίσουν την εμπειρία τους από την διαμονή τους στη χώρα μας.

Παράλληλα, με τις Ευρωεκλογές του 2024 να κατέχουν ιδιαίτερη σημασία για την ευρωπαϊκή κοινωνία μας φέτος, στόχος μας είναι να ενθαρρύνουμε τους νέους να συμμετέχουν ενεργά με τη ψήφο τους, βοηθώντας τους να καταλάβουν με αυτό το «παιχνίδι ρόλων» τι ακριβώς συμβαίνει στις διαδικασίες λήψης αποφάσεων και χάραξης πολιτικής μέσα στα όργανα της Ε.Ε. και να υπογραμμίσουμε το πόσο άμεσα αυτές επηρεάζουν την καθημερινότητα και τη ζωή τους σε εθνικό επίπεδο.

Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων είναι στις 31 Μαρτίου 2024.

Είδος εκδήλωσης
Συνημμένα αρχεία