Συμμετοχή σε διαδικτυακό σεμινάριο για τη βελτίωση των ψηφιακών διδακτικών ικανοτήτων

Οι καθηγητές, διδακτορικοί και μεταδιδακτορικοί φοιτητές και οι ερευνητές που ενδιαφέρονται να βελτιώσουν τις διδακτικές πρακτικές τους σε διαδικτυακά περιβάλλοντα μπορούν να παρακολουθήσουν το διαδικτυακό σεμινάριο “ENGAGING H.E. STUDENTS WITH COLLABORATIVE E-ACTIVITIES: Training to get more motivated students with online or blended learning”, στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου ECOLHE (Empowering Competencies for Online Learning in HE).

Το μάθημα θα επικεντρωθεί στη βελτίωση και ενημέρωση των ψηφιακών ικανοτήτων των εκπαιδευτικών με σκοπό την ενσωμάτωση διαδικτυακών/μεικτών δραστηριοτήτων μάθησης μέσω συνεργατικών διαδικτυακών περιβαλλόντων και προορίζεται για το διδακτικό προσωπικό προκειμένου να σχεδιάσει και να αναπτύξει διαδικτυακές δραστηριότητες σε καινοτόμο βάση.
Η εκπαίδευση θα είναι πλήρως διαδικτυακή και έχει εκτιμώμενο φόρτο εργασίας 30 ώρες.
Θα υπάρξουν δύο σύγχρονες δραστηριότητες (διαδικτυακά σεμινάρια) και τέσσερις ασύγχρονες δραστηριότητες με μια μεθοδολογία μάθησης που βασίζεται σε προκλήσεις, στην οποία οι συμμετέχοντες θα σχεδιάσουν την εφαρμογή και θα αξιολογήσουν τις διαδικτυακές/μεικτές καταστάσεις μάθησης. Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να γίνουν μέχρι τις 15/2/2022.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα στη διεύθυνση www.ecolhe.eu, ή/και να επικοινωνήσετε με τον τοπικό Επιστημονικό Υπεύθυνο Στυλιανάκη Βασίλη στο stylian@upatras.gr,

Είδος εκδήλωσης