Πρόσκληση συμμετοχής στο διεθνές συνέδριο ACM MobileHCI'23

Σας προσκαλούμε να συμμετέχετε στο 25ο διεθνές συνέδριο ACM MobileHCI’23 με θέμα την Αλληλεπίδραση Ανθρώπου - Κινητών Υπολογιστών, το οποίο θα λάβει χώρα στις 26-29/9 στην Αθήνα (Ίδρυμα Ευγενίδου).

Το συνέδριο ACM MobileHCI είναι το αρχαιότερο (από το 1998) και σημαντικότερο ετήσιο διεθνές συνέδριο της ACM (Association for Computing Machinery, το μεγαλύτερο διεθνή επαγγελματικό και επιστημονικό φορέα στο χώρο της επιστήμης των υπολογιστών), με έμφαση στην αλληλεπίδραση ανθρώπου και κινητών υπολογιστικών συσκευών, συμπεριλαμβάνοντας συστήματα που βασίζονται ή συνδυάζουν Smartphones, Tablets, Wearables, IoT, Augmented Reality, Mixed Reality & Virtual Reality, Natural User Interfaces, Speech Interfaces, Robots, Intelligent Assistants (ChatBots), Automotive Interfaces, και Haptic and Tactile Interfaces.

Το συνέδριο ενδιαφέρεται για την αλληλεπίδραση ανθρώπου και κινητών υπολογιστών κάτω από ένα ευρύ πλαίσιο χρήσης, όπως για ειδικές ομάδες πληθυσμού (π.χ. ηλικιωμένοι, ανήλικοι, άτομα με αναπηρία, άτομα με μειωμένο ψηφιακό αλφαβητισμό) και για περιπτώσεις εφαρμογής (π.χ. στην ψηφιακή διακυβέρνηση, την εκπαίδευση, την υγεία, την άθληση, την εργασία, την ψυχαγωγία, τη διαχείριση της καθημερινότητας, τις μετακινήσεις και μεταφορές κ.α.).

Το τεχνικό επιστημονικό πρόγραμμα για το 2023 θα συμπεριλαμβάνει:
·       3 προσκεκλημένες ομιλίες από διακεκριμένους ερευνητές (keynotes)
·       42 πλήρεις επιστημονικές εργασίες (ομιλίες)
·       23 σύντομες επιστημονικές εργασίες (posters),
·       5 σύντομες εργασίες που παρουσιάζονται ως διαδραστικά demos
·       4 σύντομες εργασίες που παρουσιάζονται ως Industry Perspectives
·       7 εργασίες στη σύνοδο υποψήφιων διδακτόρων (doctoral consortium)
·       2 tutorials (σεμινάρια)
·       4 workshops (ημερίδες)
·       4 προσκεκλημένες ομιλίες από χορηγούς του συνεδρίου

Συνολικά αντιπροσωπεύονται μέσω των εργασιών 293 συγγραφείς από 140 οργανισμούς σε 26 χώρες (Αμερική, Ασία, Ευρώπη και Ωκεανία). Εκτός των ακαδημαϊκών φορέων, ανάμεσα στους συγγραφείς βρίσκονται επιστήμονες από διεθνείς εταιρείες (Google, Samsung, Nokia Bell Labs, Adobe, κ.α.).

Το πρόγραμμα είναι οργανωμένο σε δύο ενότητες, την ημέρα ημερίδων (26/9) που θα διεξαχθούν παράλληλα όλα τα workshops & tutorials, και το κυρίως συνέδριο (27-29/9) που περιλαμβάνει όλες τις παρουσιάσεις επιστημονικών εργασιών σε μοναδικό (single) track. Το πλήρες πρόγραμμα είναι διαθέσιμο στον ιστότοπο του συνεδρίου https://mobilehci.acm.org/2023/program.php

Καθώς το Πανεπιστήμιο Πατρών αποτελεί χορηγό του συνεδρίου, είμαστε στην ευχάριστη θέση να μπορούμε να προσφέρουμε ειδικές τιμές εγγραφής για όσους συνάδελφους από το Πανεπιστήμιό μας επιθυμούν να παρακολουθήσουν τις εργασίες, με έκπτωση >60% επί της κανονικής τιμής για μη-μέλη της ACM:

- Ημερήσια εγγραφή (26, 27, 28 ή 29/9): 120€
- Εγγραφή στο κυρίως συνέδριο (27-29/0): 350€
- Εγγραφή στο πλήρες συνέδριο (ημέρα ημερίδων + κυρίως συνέδριο): 400€

Οι τιμές εγγραφής περιλαμβάνουν πρόσβαση στο μπουφέ για τα πρωινά, μεσημεριανά και απογευματινά διαλείμματα. Επιπρόσθετα μπορείτε να προμηθευτείτε εισιτήρια για τις κοινωνικές εκδηλώσεις στα πλαίσια του συνεδρίου στις παρακάτω τιμές:

- Welcome Reception (drinks), Ίδρυμα Ευγενίδου, 27/9 20:00: 30 €
- Επίσκεψη στο Science Center ή το Πλανητάριο, Ίδρυμα Ευγενίδου, 27/9 18:30: 5 €
- Επίσημο δείπνο του Συνεδρίου, Royal Olympic Hotel, 28/9 20:00: 60 €

Για την εγγραφή σας με τις ειδικές αυτές τιμές, παρακαλούμε επικοινωνήσετε απευθείας με την εταιρεία διοργάνωσης του συνεδρίου για τις σχετικές οδηγίες.

Κα. Ασημένια Σταμπούλη (CONVIN S.A.)
astampouli@convin.gr
+30 210 6833600 + ext: 465