Πρόσκληση-Πρόγραμμα-73ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ελληνικής Εταιρείας Βιοχημείας και Μοριακής Βιολογίας (EEBMB) & 10η Ημερίδα Νέων Επιστημόνων της ΕΕΒΜΒ

Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε να συμμετέχετε στο 73ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ελληνικής Εταιρείας Βιοχημείας και Μοριακής Βιολογίας (EEBMB) που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα, στο Ίδρυμα Ευγενίδου1-3 Δεκεμβρίου 2023.

Όπως κάθε χρόνο το Συνέδριο επιχειρεί να συμπεριλάβει όλη  τη θεματολογία της σύγχρονης Βιοχημείας και Μοριακής Βιολογίας και έχει σαν βασική αποστολή την ανάδειξη των ερευνητικών προσπαθειών Ελλήνων επιστημόνων που δραστηριοποιούνται σε διάφορους τομείς των Βιοεπιστημών, στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, συμβάλλοντας έτσι στην αλληλεπίδραση και τις προοπτικές συνεργασίας μεταξύ τους. Μεταξύ των θεματικών ενοτήτων του Συνεδρίου συγκαταλέγονται οι: Λειτουργική Γονιδιωματική και Πρωτεομική, Κυτταρική Επικοινωνία και Σηματοδότηση, Κυτταρική Οργάνωση και Λειτουργία, Ανάπτυξη και Διαφοροποίηση, Κυτταρική Γήρανση, Μοριακή και Κυτταρική Βάση των Ασθενειών, Δομή και Λειτουργία Μακρομορίων, Ρύθμιση της Γονιδιακής Έκφρασης & Επιγενετική, Βλαστικά Κύτταρα, Ιστική Ανάπλαση και Αναγέννηση, Βλάβη και Επιδιόρθωση του DNA, Βιολογία RNA, Βιοτεχνολογία Φυτών και Μικροοργανισμών, Βιολογία Συστημάτων-Βιοπληροφορική, και Χημική Βιολογία.

Παράλληλα με το 73o  Συνέδριο, συνεχίζεται, ο πολύ επιτυχημένος θεσμός της διεξαγωγής της Ημερίδας Νέων Επιστημόνων, μελών της ΕΕΒΜΒ, η οποία οργανώνεται ανεξάρτητα, από μία επιτροπή νέων ερευνητών. Η 10η Ημερίδα Νέων Επιστημόνων της ΕΕΒΜΒ πραγματοποιείται επίσης στο Ίδρυμα Ευγενίδου, στις 30 Νοεμβρίου 2023.

Στο συνέδριο θα παρουσιαστούν περισσότερες από 320 επιστημονικές εργασίες με συμμετοχή που ξεπερνάει τους 1000 συνέδρους από όλη την επικράτεια.

Πληροφορίες σχετικά με το συνέδριο, καθώς και το πρόγραμμα συνεδριάσεων βρίσκονται στον ιστότοπο https://eebmbcongress.gr

Σας ευχαριστούμε όλους για την ενεργή συμμετοχή σας και προσβλέπουμε σε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον και επιτυχημένο συνέδριο στην Αθήνα!

Ελένη Ντούνη

Πρόεδρος Οργανωτικής Επιτροπής

Νίκος Καραμάνος

Πρόεδρος ΔΣ ΕΕΒΜΒ