Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής με υποτροφία

Στα πλαίσια της δράσης Βιομηχανικά Διδακτορικά (https://uphd.upatras.gr/) που έχει προκηρύξει ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας του Πανεπιστημίου Πατρών θα προκηρυχθεί μία θέση Υποψήφιου Διδάκτορα για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής με υποτροφία τετραετούς διάρκειας ύψους 10000 ευρώ ανά έτος (40000 ευρώ συνολικά).

Η διδακτορική διατριβή θα έχει ως θέμα την «Μελέτη και Σχεδίαση Κεραιοσυστήματος για Σταθμούς Βάσης 5ης γενιάς στις Χιλιοστομετρικές Συχνότητες» και θα πραγματοποιηθεί σε συνεργασία με την εταιρία  ΙΝΤΡΑΚΟΜ Ανώνυμη Εταιρία Τηλεπικοινωνιακών Λύσεων (Παιανία, ΑΤΤΙΚΗ) η οποία χρηματοδοτεί κατά το ήμισυ την υποτροφία. Ο/Η υποψήφιος/α θα εργαστεί υπό την επίβλεψη του Αναπληρωτή Καθηγητή κ. Σταύρου Κουλουρίδη. Η διδακτορική διατριβή θα αναπτυχθεί στους χώρους του Εργαστηρίου Ραδιοσυχνοτήτων και Μικροκυματικών Επικοινωνιών ενώ παράλληλα όποτε χρειάζεται θα απαιτείται μετάβαση στις εγκαταστάσεις της εταιρίας ΙΝΤΡΑΚΟΜ.

Η υπαγωγή στο Πρόγραμμα Βιομηχανικών Διδακτορικών δεσμεύει τον υπότροφο υποψήφιο διδάκτορα στην τήρηση αυστηρού χρονοδιαγράμματος ολοκλήρωσης της διατριβής. Σε περιπτώσεις σημαντικής απόκλισης από το συμφωνημένο χρονοδιάγραμμα, το Πανεπιστήμιο Πατρών, σε συμφωνία με την επιχείρηση/βιομηχανία, μπορεί να διακόψει την υποτροφία. Σε περίπτωση μη ολοκλήρωσης της διδακτορικής διατριβής στο διάστημα των τεσσάρων ετών, μπορεί να δοθεί χρονική παράταση μέγιστης διάρκειας ενός έτους, χωρίς όμως την καταβολή πρόσθετης υποτροφίας στον υπότροφο υποψήφιο διδάκτορα.

Θα προτιμηθούν α) διπλωματούχοι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί ή β) πτυχιούχοι Φυσικοί απόφοιτοι είτε Ελληνικού πανεπιστήμιου είτε αντίστοιχης σχολής του εξωτερικού και οι οποίοι σε κάθε περίπτωση κατέχουν μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών (Master).

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να επικοινωνήσουν για περισσότερες πληροφορίες ή διευκρινήσεις με τον Επιστημονικό Υπεύθυνο Αν. Καθηγητή κ. Σταύρο Κουλουρίδη (stavros.koulouridis@upatras.gr)

Σημειώνεται ότι θα ληφθεί υπόψη και ενδιαφέρον από φοιτητές που έχουν ολοκληρώσει το πρόγραμμα σπουδών τους και δεν έχουν ακόμη λάβει το σχετικό τίτλο σπουδών ή ολοκληρώνουν το πρόγραμμα σπουδών τους στην τρέχουσα περίοδο.