ειδικός γεωγραφικών συστημάτων πληροφοριών/ειδική γεωγραφικών συστημάτων πληροφοριών

Οι ειδικοί γεωγραφικών συστημάτων πληροφοριών χρησιμοποιούν εξειδικευμένα συστήματα υπολογιστών, μετρήσεις μηχανικού και γεωλογικές έννοιες για την επεξεργασία γεωσκοπικών, γεωγραφικών και γεωχωρικών πληροφοριών σε οπτικά αναλυτικούς ψηφιακούς χάρτες και γεωμοντέλα ενός ταμιευτήρα. Μετατρέπουν τεχνικές πληροφορίες όπως η πυκνότητα και οι ιδιότητες του εδάφους σε ψηφιακές αναπαραστάσεις για χρήση από μηχανικούς, κυβερνήσεις και ενδιαφερόμενα μέρη.

Κενές θέσεις ερευνητών στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ), δημόσιο καινοτόμο και εξ αποστάσεως πανεπιστήμιο, δέχεται αιτήσεις για την πλήρωση θέσεων Ειδικού Επιστήμονα για μερική ή/και πλήρη απασχόληση σε ερευνητικά έργα, τα οποία υλοποιούνται με ευρωπαϊκή χρηματοδότηση.

Συνημμένα η σχετική ανακοίνωση.